Až 15 procent takzvaných inteligentních domácností by podle odborníků mohlo v Česku být do roku 2022. Dnes jsou to přitom necelá 4 procenta. V evropském žebříčku se Česká republika pohybuje na konci druhé desítky, v rámci zemí Visegrádské čtyřky jsme však první. Velké oblibě se tyto systémy těší mezi mladými lidmi mezi 25 a 34 lety. Mezi uživateli jich je přibližně třetina.
Jednou ze součástí domácnosti, kterou lze tímto způsobem ovládat, je stínicí technika. Ovládání například pomocí mobilního telefonu či tabletu může ročně na vytápění či chlazení interiéru ušetřit až tisíce korun.
Předokenní rolety: chrání před teplem i zloději
- Interiér budov se v létě nejvíce zahřívá přes okna. Regulovat tento stav pomohou inteligentně řízené předokenní rolety. Podle teploty a intenzity slunečního svitu se díky speciálním čidlům samy spustí či vytáhnou. V zimě zase zabrání tepelným únikům – až 30 % tepla totiž uniká přes okna.
- Naprogramovat lze navíc i automatické vytahování a stahování na určitou dobu. Zvláště v létě pak dům se střídavě uzavřenými či vytaženými roletami působí obydleným dojmem, i když jsou jeho obyvatelé třeba na dovolené. Tento fakt může odradit takzvané tipaře, kteří hledají dočasně prázdné domy k vykradení.
- Stažená roleta představuje díky promyšlené konstrukci s bezpečnostními článkovými pružinami účinnou překážku proti vniknutí dovnitř. Takto vybavenou roletu je velmi složité mechanicky zdvihnout.
- Moderní rolety pomáhají snižovat také pronikání hluku do interiéru, a to až o 16 decibelů. Vnitřní pohoda se tím podstatně zvyšuje.